Jurnalul Digital

PSD a decis să își asume guvernarea. Sorin Grindeanu, propunerea pentru funcția de premier

Partidul Social Democrat a decis miercuri, în unanimitate, în cadrul Biroului Politic Național, să își asume participarea la guvernare, iar președintele formațiunii, Sorin Grindeanu, să fie propunerea de premier.

Anunțul a fost făcut de liderul PSD după ședința conducerii partidului, acesta precizând că a primit și mandat pentru a avea libertate deplină în desemnarea viitoarei echipe guvernamentale.

„Partidul Social-Democrat a decis astăzi în Biroul Politic Naţional, în unanimitate, să-şi asume responsabilitatea guvernării, iar preşedintele partidului să fie propunerea de premier. De asemenea, am cerut un vot colegilor mei pentru a avea libertate totală în alegerea echipei de miniştri, în cazul în care PSD va primi mandatul de la preşedintele României”, a declarat Grindeanu.

Liderul social-democrat a anunțat că PSD va începe negocieri cu celelalte partide pro-occidentale pentru un acord politic care să stabilească prioritățile viitoarei guvernări.

„Am decis să avem o echipă de negociere, care să discute cu celelalte formaţiuni politice pro-occidentale din Parlament draftul unui acord politic”, a spus acesta.

Potrivit lui Grindeanu, discuțiile trebuie să vizeze obiective concrete, precum implementarea PNRR, aderarea la OCDE, programul SAFE și respectarea țintelor de deficit bugetar.

În același timp, liderul PSD a respins ideea unor negocieri bazate pe împărțirea funcțiilor. „Personal, resping orice pact pe funcţii. Doar pe idei, care să ofere, aşa cum am spus, prosperitate. Acum vom vedea cu adevărat cine este îngrijorat de situaţia României”, a afirmat Grindeanu.

Președintele PSD a susținut că formațiunea va avea control deplin asupra programului de guvernare și că nu va accepta condiționări politice.

„PSD va avea deplină autonomie asupra programului de guvernare. Dacă va fi un guvern PSD, atunci acesta va fi un guvern care nu se va teme şi care nu va sta cu căciula în mână în faţa nimănui. Va fi în serviciul românilor şi atât. PSD va juca exclusiv pe mâna sa. Obiectivul este simplu, relansare economică şi recâştigarea încrederii românilor în capacitatea clasei politice de a livra prosperitate”, a declarat liderul social-democrat.

Întrebat despre formula viitorului Executiv, Grindeanu a apreciat că România se îndreaptă către un guvern minoritar. „Ceea ce pare în acest moment este că va exista un guvern minoritar, indiferent de componență. Va fi un guvern minoritar”, a spus acesta.

De asemenea, liderul PSD a anunțat că, dacă va fi desemnat premier, intenționează să reducă structura Executivului și să elimine funcțiile de vicepremier.

„Dacă voi primi mandatul de prim-ministru vă anunț că nu voi avea niciun vicepremier, nu 5, niciunul”, a declarat Sorin Grindeanu, adăugând că dorește și reducerea numărului de secretari de stat din administrația centrală.